Skip to:

Endorsed Democratic Candidates in the 2020 General Election

Key = endorsed;  = qualified; * = incumbent Democrat, ⁺ = jurisdiction electing by subdistricts for the first time this year. Offices with no names listed do not have a known Democrat running. For a list of the Democratic Party's positions on state and local ballot measures, please go to www.sddemocrats.org/measures

Federal Offices

President
Joe Biden

Congressional Representatives
District 49: Mike Levin*
District 50: Ammar Campa Najjar
District 51: Juan Vargas*
District 52: Scott Peters*
District 53: Georgette Gómez

State Offices

State Senate
District 39: Toni Atkins

State Assembly
District 71: Elizabeth Lavertu
District 75: Kate Schwartz
District 76: Tasha Boerner Horvath*
District 77: Brian Maienschein*
District 78: Chris Ward
District 79: Shirley Weber*
District 80: Lorena Gonzalez

Superior Court Judge
Seat 30: Tim Nader

County Offices

Board of Supervisors
District 1: ​ Nora Vargas
District 3:   Terra Lawson-Remer 
Board of Education
District 1:  Gregg Robinson
District 2:  Guadalupe Gonzalez

Educational Districts

Borrego Springs Unified School Board
Curt Yaws*
Cajon Valley Union School Board
Seat 4:  Monica Hinton
Seat 5:  Stacie Hoover
Cardiff School Board Trustee
Rhea Stewart
Carlsbad Unified School Board
Area 2: Frank Deming
Area 3: Rhonda Guaderrama
Chula Vista Elementary School Board
Seat 2: Lucy Ugarte
Seat 4:  Kate Bishop
Coronado Unified School Board
Whitney Antrim
Del Mar Union School Board
Erica Halpern*,  Gee Wah Mok*
Encinitas Union School Board
 Marlon Taylor,  Jodie Williams
Escondido Union High School Board
Area 3:  Michelle Golding
Escondido Union School Board
Area 1:  Doug Paulson*
Area 3:  Joe Muga*
Fallbrook Union Elementary School Board
District 2:  Suzanne Lundin
Fallbrook Union High School Board
District 4:  Oscar Caralampio
District 5:  Eddie Jones
Grossmont Cuyamaca Community College Board
Area 3:  Julie Schorr
Area 4:  Elena Adams
Grossmont Union High School Board
Area 1:  Chris Fite*
Area 2:  Elva Salinas*
Julian Union High School Board
Short Term (one seat):  Randa Lake
La Mesa-Spring Valley School Board
Area 4: Abu-Bakr Al-Jafri
Area 5:  Tyra Fleming
Lemon Grove School Board 
Full-term (two seats):  Yajaira Preciado Cheryl Robertson
Short-term (one seat):  Greg Shibley
Mira Costa Community College Board
Area 3:  Jacqueline Simon*
Area 5:  George Mc Neil* 
Mountain Empire Unified School Board
Seat 6: Story Vogel 
National School Board (two seats) 
 Michelle Gates,  Rocina Lizarraga
Oceanside Unified School Board
Seat 5:  Susana Arvizu
Palomar Community College Board
District 2:  Nina Deerfield
District 3:  Roberto Rodriguez
District 4:  Lee Dulgeroff
Poway Unified School Board
District A:  Darshana Patel*
District E:  Jimmy Karam
San Diego Community College Board
District B:  Bernie Rhinerson*
District D:  Mary Graham*

San Diego Unified School Board
District A: Sabrina Bazzo
District D:  Richard Barrera*
District E:   LaWana RichmondSharon Whitehurst-Payne

San Dieguito Union High School Board
Area 2:  Katrina Young
Area 4:  Jane Lea Smith
San Marcos Unified School Board
District A:  Jay Ross
District B:   Sarah Ahmad
District D:  Jaime Chamberlin
San Ysidro School Board
Antonio Martinez*
Santee School Board
Seat 2:  Dianne El Hajj*
Solana Beach School Board
 Dana King,  Larry Rosen
South Bay Union School Board 
Area 3:  Allan Baluyot
Southwestern Community College Board
Seat 1:  Griselda Delgado*
Seat 3:  Roberto Alcantar* 
Sweetwater Union High school Board
Seat 2:  Adrian Arancibia 
Seat 4:  Nicholas Segura*
Vallecitos School Board
 Terese Kristensen
Vista Unified School Board
Area 1:  Rosemary Smithfield* 
Area 4:  Cipriano Vargas*
Area 5:  Julie Kelly

Municipal Offices

Carlsbad ⁺
City Council District 2:  Lela Panagides
City Council District 4:  Teresa Acosta
Chula Vista
City Council Seat 3:  Steve Padilla*
City Council Seat 4: Andrea Cardenas
Del Mar
City Council (3 seats):  Dave Druker*,   Bob Gans,  Tracy Martinez
El Cajon
City Council District 2: Stephanie Harper
City Council District 4:  Estela De Los Rios
Encinitas
Mayor:  Catherine Blakespear
 
City Council District 1:  Tony Kranz*
City Council District 2:  Kellie Hinze*
Escondido
City Council District 2: Vanessa Valenzuela 
City Council District 3:  Don Greene
City Council District 4:  Andres Yañez
Imperial Beach 
City Council District 2: Mark West
City Countil District 4:  Matthew Leyba-Gonzalez
La Mesa
City Council (2 seats): Colin Parent*,  Jack Shu
Lemon Grove
Mayor:  Raquel Vasquez*

City Council:  David Arambula*,  George Gastil 

National City
City Council (two seats):  Marcus Bush, Jose Rodriguez
City Clerk:  Luz Molina
Oceanside
Mayor: ​ Esther Sanchez

 

City Council District.3: ​ Shari Mackin

City Council District 4:  Jane Marshall

City Clerk:  Zeb Navarro
Treasurer:  Victor Roy* 
San Diego
Mayor:   Todd Gloria

City Attorney:  Mara Elliott*
City Council District 1:  Joe LaCava Will Moore
City Council District 3: Stephen Whitburn
City Council District 5: Marni von Wilpert
City Council District 7: Raul Campillo 

San Marcos
City Council District 3:  Alan Geraci
City Council District 4:  Neil Kramer
Santee
City Council District 4:  Samantha Hurst
Solana Beach 
Mayor:  Lesa Heebner
 
City Council District 1:  David Zito*
City Council District 3:  Jewel Edson*
Vista
City Council District 2:  Elizabeth Perez
City Council District 3:  Katie Melendez

 

Other Districts

Fallbrook Community Planning Board
 Ross Pike Anna Strahan
Helix Water Board
District 1:   Dan McMillan*
District 3 : Mark Gracyk* 
District 5:  Vickie Butcher
Lakeside Community Planning Board
 Tiffany Maple
Leucadia Wastewater 
District 3:  Donald Omsted*
District 5:  Derek Wiback
Mootamai Municipal Water Board
District 1:  Norma Larios*
North County Fire Protection Board 
District 4:  Jeff Egkan 
District 5:  Cindy Acosta
Otay Water Board
District 2:  Mitch Thompson*
District 4:  Jose Lopez
District 5:  Nadia Kean-Ayub
Padre Dam Water Board
Division 2:  Suzanne Till
Palomar Health Board
District 2:  Vicki Grove
District 4:  Laura Barry Walsh
District 6:  Jeff Griffith*
Rainbow Planning Board
Mark DiVecchio*
Santa Fe Irrigation Board
District 2:  Dana Friehauf
South Bay Irrigation Board
District 2:  Jose Cerda*
District 3:  Jose Preciado*
District 5:  Josie Calderon Scott*
Spring Valley Planning Board
 Tiffany Gonzalez
Tri-City Healthcare Board
District 1: Adela Irma Sanchez
District 7:  Nina Chaya
Vallecitos Water Board 
District 5:  Tiffany Boyd-Hodgson
Valley Center Community Planning Board
 Julia Feliciano
Valley Center Fire Protection Board
 Michael O'Connor*
Valley Center Municipal Water Board
District 4:  Enrico Ferro
Vista Irrigation Board
District 2:  Richard Vasquez* 
District 5:: Jo Mackenzie*
Whispering Palms Planning Board
 Douglas Manatt*